Ana içeriğe atla

Bölüm Başkanının Mesajı

Endüstriyel tasarımcılar, basitten karmaşığa çok çeşitli ürünlerin işlev ve formu üzerine çalışırlar. Tasarlanan ister çay bardağı, ister otomobil olsun; ürünün kullanıcıyla ve çevreyle ilişkisi başta olmak üzere, malzemeden üretim yöntemlerine kadar pek çok etmeni göz önünde bulundururlar.

Endüstriyel tasarım, 18. yüzyılın sonunda başlayan Sanayi Devrimi’yle birlikte doğmuş bir uzmanlık alanıdır. Üretim ve tüketim kültüründe o günlerden beri devam etmekte olan çok katmanlı değişim, endüstriyel tasarımın kaçınılmaz olarak dinamik ve kapsamı sürekli gelişen bir meslek olmasını gerektirmiştir. Günümüzde çok farklı sektörlerde çalışabilen endüstriyel tasarımcılar, sadece fiziksel ürünler değil, sistem ve hizmetlerin de bütüncül bir biçimde planlanıp hayata geçirilmesinden sorumlu olmaktadırlar.

Endüstriyel tasarımcıların form, işlevsellik, kullanılabilirlik, malzeme ve üretim, sonuç ürünlerin doğa ve kültürel yaşam ile etkileşimleri, teknolojik ve ekonomik gelişmelerin meslek pratiğiyle ilişkisi gibi çok çeşitli alanlarda bilgi, farkındalık ve sorumluluk sahibi olmaları beklenmektedir. TEDU ID olarak misyonumuz, birebir uygulama ve araştırma odaklı bir eğitim ortamında öğrencilerimizi profesyonel yaşamın bu çok boyutlu ve disiplinlerarası gerekliliklerine en iyi şekilde hazırlamaktır.

Dr. Öğretim Üyesi Sedef Süner